Jizerka

Každý rok na sklonku zimy se naše skupinka vydává na běžkách do srdce divokých Jizerských hor, do osady Jizerka. Někdy si přitom odskočí i do sousedního Polska, či do Harrachova.

PROČ JEZDÍME PRÁVĚ NA JIZERKU ?

V osadě Jizerka v Jizerských horách byl v noci na 7.1.2009 mráz minus 32 stupňů Celsia. Extrémně nízkou teplotu naměřil pro www.hydronet.cz přístroj na chatě Jeřábkovna. Z internetové stránky, která slouží pro volné šíření online meteorologických informací, vyplývá, že minus 32 stupňů měli na Jizerce okolo půlnoci.

DOKÁŽEME PŘEŽÍT TAKOVÝ MRÁZ ?

Kulový blesk zabil v noci na sobotu 12.4.2008 v rekreační chalupě v osadě Jizerka v Kořenově na Jablonecku devětatřicetiletého muže. V místnosti ho zasáhl elektrický výboj z blesku, který udeřil do stavení. Odborník z oboru elektro zkoumal příčiny neštěstí několik hodin, ale ani on neví úplně přesně, co se stalo, řekla dnes policejní mluvčí Ludmila Knopová. Rekreační chalupa, kde se tragédie odehrála, stojí nedaleko od chaty Pešákovna na konci Jizerky. Osada patří k nejvýše položeným obydleným místům v Libereckém kraji a leží pod více než 1000 metrů vysokým Bukovcem.

UVIDÍME TAKÉ KULOVÝ BLESK ?

v Jizerských horách žije rys ostrovid. S tímto překvapivým zjištěním přišli ochránci přírody, kteří největší evropskou kočkovitou šelmu zachytili na fotopast v půlce prosince loňského roku (2015). Novinkou je, že rys byl vyfocen na české straně hor, nedaleko údolí Štolpich v Jizerskohorských bučinách.

PODAŘÍ SE NÁM POTKAT RYSA ?

Petr Radonský celou akci dokonale VYSTIHNUL: „na Jizerku zpravidla přijíždíme více méně pohromadě jako jedna expedice – snad v maximálním odstupu v rámci akademické čtvrthodinky. Neb na trase je řada zastávek, kde se vždy spolehlivě sejdeme a na úseku od kiosku na Pešákovnu zpravidla nikdo nenabere nějakou výraznější časovou ztrátu. Věřím, že právě ta společná cesta a zastávky na ní hodně přispívají k tomu, proč se všichni na tu akci tak těšíme (samozřejmě spolu s dalšími atributy jako např. pobyt na Jizerce, neopakovatelná atmosféra Pešákovny, sauna, karty-kostky případně člověče dlouho do noci…)“

Jak to vypadalo na vybraných expedicích?

2019 Pelešivá
2018 Proč má Alča štěstí a co skrývá Lída pod peřinou?
2017 Smrk, Polsko a Prkno
2015
2014 Není sníh, sraz na Jizerce, spíme netradičně v Chatě pod Bukovcem
2012
2011
2009 Z Bedřichova až do Harrachova, včetně pivních lázní
2007 „… ještě kdybych neměla na nohách ty hnusy!

Jizerka 2019: Pelešivá

Jizerka 2018: Proč má Alča štěstí?

Jizerka 2017: SMRK a PRKNO